O firmě Litináč

„Slévárenství byl pro mě vždy fascinující obor. Umožňuje vyrobit tvarově složité produkty, ať už jsou to součástky strojů, nebo umělecká díla. Tuto cestu jsem si vybral již na střední škole a v rámci studia na univerzitě i nynější kariéře v ní pokračuji do teď. Tyto základy se společně s vášní pro vaření staly ideálním podnětem pro vývoj vlastního litinového nádobí. Rád bych tímto navázal na tradici, která v České republice téměř zanikla.“ říká Jan Hrubeš, zakladatel firmy Litináč.

Nabízíme vám smaltované litinové nádobí vyrobené v srdci Beskyd. Pyšníme se ruční českou výrobou a originálním designem. Naše nádobí odléváme ve slévárně s tradicí sahající až do dob Československa.

Výroba našeho nádobí

Litinové nádobí se může chlubit tím, že každý kus je originál. Samotná výroba začíná návrhem modelu, který je obtiskáván do formovací směsi, čímž vzniká jedinečná forma s dutinou, do které následně zaběhne roztavená slitina železa. Po ztuhnutí se písková forma rozbije a vyjme se z ní odlitek, který je polotovarem pro další kroky výroby. Tato slévárenská technologie umožňuje vyrábět produkty o značné tvarové složitosti a tím dosahovat designu, který je s klasickým masově produkovaným nádobím nesrovnatelný. Slévárna, ve které odléváme naše nádobí sídlí nedaleko Lysé hory v Beskydech. Nyní se tedy pojďme podívat, jak výroba našeho nádobí ve skutečnosti vypadá!

Slévárna

Smaltovna

Section
Drop element here!