Jak jsem navrhl svůj první produkt?

Jak jsem navrhl svůj první produkt?

Píše se rok 2019, jsem čerstvým absolventem technické univerzity se zaměřením na slévárenství. Téměř rok se nacházím v americkém Detroitu na pracovní stáži pro nadnárodní slévárenskou firmu, kde pracuji jako konstruktér odlitků do automobilů. V této situaci jsem se neocitnul náhodou, už od střední školy bylo mým hnacím motorem tvoření hezkých a užitečných věcí. Moje práce mě ale v tomto naplňovala pouze z poloviny, a tak jsem se stále snažil přijít na to, co by splňovalo oba tyto požadavky.

Bod zlomu nastal, když jsem sledoval video jednoho známého kuchaře, kde vaří guláš ve smaltovaném litinovém hrnci značky Staub. Do té doby jsem o litinovém nádobí skoro nic nevěděl. Po shlédnutí toho videa jsem ten hrnec ale nemohl dostat z hlavy. Uvědomil jsem si totiž, že se litinové nádobí vlastně také odlévá, stejně jako většina součástek automobilů. A to znamená, že bych si byl schopný navrhnout i vlastní hrnec.

Po průzkumu trhu jsem zjistil, že toto kvalitní litinové nádobí je v Česku buď extrémně drahé, anebo nedostatkové zboží. A to jsem chtěl změnit. Věděl jsem, že s mojí vášní pro vaření a zkušenostmi v oblasti slévárenství mám veškeré předpoklady pro to, abych začal s výrobou litinového nádobí u nás. V průběhu roku 2020 jsem začal navrhovat první prototypy a hledal vhodnou slévárnu pro následnou výrobu.

Takto vypadal první plastový prototyp mého prvního produktu, litinové pánve, vytištěný na 3D tiskárně:

Cíl byl jasný, najít tuzemskou slévárnu, která má s výrobou kuchyňského sortimentu zkušenosti a pomůže mi tak dostat prémiové nádobí do českých kuchyní. Nakonec jsem narazil na slévárnu Beskyd, která sídlí nedaleko Lysé hory v Beskydech.

Zde lze vidět modelové zařízení, pomocí kterého se pánev vyrábí:

Po dlouhém dolaďování detailů jsme společným úsilím vyrobili první pánve, které jsme začátkem roku 2021 přivedli na český trh. A díky velkému zájmu ze strany našich zákazníku se nám nyní, o rok později, povedlo přivést na trh další produkty. Ty si můžete prohlédnout zde.

Moc všem děkuji za zájem a podporu,

Jan Hrubeš