Vepřová kotleta s křupavým tukem a kopřivovo-chřestovou zelenou omáčkou

Vepřová kotleta s křupavým tukem a kopřivovo-chřestovou zelenou omáčkou

Jaro na talíři! Tento recept propojuje šťavnatou vepřovou kotletu s výraznou zelenou omáčkou z kopřiv a chřestu. Výsledkem je svěží a netradiční pokrm, který oceníte zejména v jarní sezóně, kdy jsou mladé kopřivy a chřest snadno dostupné a plné vitamínů. Lehce uzená chuť opečené vepřové kotlety skvěle ladí s krémově zelenou omáčkou, která je krásně sytá barvou i chutí. Překvapte rodinu nebo hosty touhle originální kombinací – působí gurmánsky a slavnostně, ale příprava je celkem jednoduchá. Ideální pro nedělní oběd nebo když máte chuť vyzkoušet něco nového z lokálních surovin.

Suroviny

  • 2 silnější vepřové kotlety s tukovým krytím

  • 200 g baby brambor

  • Sůl a pepř

  • Olivový olej

  • Máslo na restování

Na zelenou omáčku:

  • 1 menší cibule

  • 1 stroužek česneku

  • 6–8 výhonků chřestu

  • Hrst spařených kopřiv (nebo špenátu jako náhrada)

  • 200 ml zeleninového nebo kuřecího vývaru

  • Lžíce zakysané smetany nebo másla (na zjemnění, volitelné)

Suroviny

  • 2 silnější vepřové kotlety s tukovým krytím
  • 200 g baby brambor
  • Sůl a pepř
  • Olivový olej
  • Máslo na restování

Na zelenou omáčku:

  • 1 menší cibule
  • 1 stroužek česneku
  • 6–8 výhonků chřestu
  • Hrst spařených kopřiv (nebo špenátu jako náhrada)
  • 200 ml zeleninového nebo kuřecího vývaru
  • Lžíce zakysané smetany nebo másla (na zjemnění, volitelné)


Postup

  1. Příprava zeleninové omáčky – blanšírování: Nejprve si nachystejte základ pro zelenou omáčku. Oblečte si kuchyňské rukavice a připravte hrst mladých kopřivových listů (cca 2 hrsti, pouze vrchní části bez silných stonků). V malém hrnci přiveďte k varu vodu a kopřivy v ní blanšírujte zhruba 30 sekund až 1 minutu, aby ztratily palčivost. Poté je ihned zchlaďte ve studené vodě (nejlépe s ledem), aby si uchovaly jasně zelenou barvu. Podobně si blanšírujte také chřest: 5–6 výhonků zeleného chřestu očistěte (odlomte dřevnaté konce) a v osolené vroucí vodě povařte asi 2 minuty, poté zchlaďte. Blanšírovaný chřest nakrájejte na menší kousky; pár špiček můžete odložit stranou na ozdobu hotového jídla.

  2. Základ omáčky: V dalším kroku rozpalte litinový rendlík a rozpusťte v něm 1–2 lžíce másla. Přidejte najemno nakrájenou malou cibulku a polovinu stroužku česneku (druhou polovinu si nechte na maso) a pomalu restujte dozlatova. Jakmile základ voní, zaprašte ho lžící hladké mouky a vymíchejte světlou jíšku. Zalijte cca 200 ml vývaru (zeleninového nebo kuřecího) a metličkou dobře promíchejte, aby se nevytvořily hrudky. Přilijte také 100 ml smetany ke šlehání. Přiveďte k mírnému varu a promíchávejte – omáčka začne houstnout.

  3. Dokončení omáčky: Do základu omáčky vložte blanšírované kopřivy a nakrájený chřest (kromě odložených hlaviček na ozdobu). Ponorným mixérem vše v rendlíku rozmixujte dohladka (opatrně, aby omáčka necákala – případně směs přelijte do stojacího mixéru a potom zpět). Omáčka by měla získat krásně světle zelenou barvu. Pokud je příliš hustá, nařeďte ji troškou vývaru nebo smetany; pokud naopak řídká, nechte ji chvíli zvolna probublávat. Ochutnejte a dochuťte solí, čerstvě mletým pepřem a špetkou nastrouhaného muškátového oříšku pro jemné kořeněné aroma. Pro zvýraznění barvy a chuti můžete přidat také pár lístků špenátu (rozmixujte je s omáčkou) nebo kapku citronové šťávy. Hotovou omáčku udržujte teplou na velmi mírném plameni.

  4. Příprava masa: Mezitím si nachystejte vepřové kotlety – ideálně 2 kusy s kostí (každá cca 200–250 g a silná kolem 2 cm). Maso vyndejte z lednice předem, aby nebylo úplně studené. Osušte ho a okraje lehce nařízněte, aby se při opékání nekroutily. Kotlety z obou stran osolte, opepřete a potřete trochou oleje. Do malé mističky si smíchejte nasekaný zbytek česneku, lístky tymiánu (nebo rozmarýnu) a lžíci oleje – touto směsí budete maso během opékání potírat pro extra chuť.

  5. Opékání kotlety: Rozpalte litinovou pánev na středně vysokou teplotu. Jakmile je pánev dobře rozehřátá, vložte kotlety. Opékejte je z každé strany asi 3–4 minuty dozlatova. Během opékání potírejte maso připravenou bylinkovo-česnekovou směsí (použijte mašlovačku nebo větvičku rozmarýnu jako štěteček). Kotletu můžete také ke konci opékání z každé strany zakápnout kouskem másla pro zjemnění. Jak poznat, že je hotovo? Vepřová kotleta by uvnitř neměla být syrová (na rozdíl od steaku se podává propečenější, ale zase ji nepřepečte, ať není suchá). Ideální je, když po propíchnutí vidličkou vytéká jen čirá šťáva. Pokud máte kuchyňský teploměr, mířte na vnitřní teplotu kolem 63 °C. Po opečení nechte maso krátce odpočinout mimo pánev (stačí 3–4 minuty, než vše naservírujete).

  6. Servírování: Na talíř nebo servírovací mísu nejprve rozprostřete vrstvu horké zelené omáčky. Na ni položte vepřovou kotletu (celou nebo ji můžete předem šikmo nakrájet na plátky pro snadnější konzumaci). Ozdobte odloženými hlavičkami chřestu a třeba i lístkem čerstvé bazalky či petrželky. Pokud vám zbylo trochu bylinkového másla z opékání, pokapejte jím maso pro lesk. Můžete také na každou porci nastrouhat pár hoblinek vyzrálého tvrdého sýra (parmazán typu Gran Moravia se k zelené omáčce hodí). Jako příloha poslouží vařené brambory, opečené nové brambůrky nebo čerstvé pečivo, aby si strávníci mohli vytřít omáčku do poslední kapky.

 

Dejte se do vaření – tahle jarní specialita stojí za ochutnání! Vepřová kotleta s netradiční omáčkou z kopřiv a chřestu vám ukáže, jak kreativní a chutné může být sezónní vaření. Přejeme dobrou chuť a spoustu kuchařské radosti. A nezapomeňte, že veškeré použité litinové nádobí – od pánve po rendlík i kastrol – najdete na litinac.cz. Vaření s kvalitní litinou je zkrátka zážitek, který si můžete dopřát i u sebe doma.

Zpět na blog